Teadusajakirjanduse sõber on professor Jaak Kikas

Eesti teadusajakirjanike selts annab teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökuli Tartu ülikooli füüsikaprofessor, füüsika instituudi direktor Jaak Kikasele. Selts annab sellist auhinda välja viiendat aastat.

"Professor Jaak Kikasega on ajakirjanikel vaid head ja väga head koostöökogemused. Ta on alati valmis andma asjakohast infot ja selgitama keerukaid teadusteemasid üldarusaadaval moel. Suurepärane teadlane ja populariseerija, koostöövalmis intervjueeritav ja ka meeldiv inimene," räägib auhinnažürii esimees Priit Ennet.

Professor Jaak Kikas avaldas tunnustuse üle heameelt: "Mul on väga hea meel seda tunnustust saada ja liituda siinkohal Ökuli varasemate laureaatide kollektiiviga. Minu meelest on väga oluline see tagasiside, mida ka teadusajakirjanikud on vahendanud - kas või see rubriik “Lugeja küsib”. See võimaldab ka teadlasel saada teada, mida publik asjadest arvab ja nii tekib kahepoolne teabeliikumine.”

Jaak Kikase teadustööd on olnud seotud peamiselt tahkisefüüsikaga, temalt on ilmunud 170 teaduslikku publikatsiooni. Ta on Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor.

Silmapaistev on olnud Kikase tegevus füüsika ja materjaliteaduse populariseerijana. Tema sulest on ilmunud ridamisi reaalteadusi populariseerivaid kirjutisi. Ta on veebikeskkonna “Materjalimaailm” looja ja haldaja ning aidanud tõhusalt kaasa noorte teadussaate Rakett69 eduloole.

Auhinnakuju – keraamik Piret Kändleri loodud Ökuli – annab teadusajakirjanike selts Kikasele üle täna Tallinna laululava klaassaalis toimuval Eesti teadusagentuuri korraldatud koostöökonverentsil "Mida üks ei või, seda üheksa võivad".

Jaak Kikasele otsustas teadusajakirjanduse sõbra auhinna anda žürii koosseisus Ulvar Käärt, Helen Arusoo, Ylle Rajasaar ja Priit Ennet.

Jaak Kikas on varem pälvinud Eesti teaduse populariseerimise auhinna (2009) ja Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2014).

Eesti teadusajakirjanike seltsilt on seni Ökuli saanud seismoloog ja vulkanoloog Heidi Soosalu (2011), füüsik Mart Noorma (2012), merelainete uurija Tarmo Soomere (2013) ja klimatoloog Ain Kallis (2014).

Virge Tamme