Tartu Ülikooli teadlane leidis Eestist uue päevaliblikaliigi

Tartu Ülikooli zooloogia osakonna doktorant ja loodusmuuseumi peaspetsialist Andro Truuverk püüdis 8. augustil Pärnu maakonnas Treimanis kinni Eesti esimese kirju-tumesilmiku (Lasiommata megera).

„See on liigi esmaleid Eestis. Varem on kirju-tumesilmikut meile kõige lähemal leitud Põhja-Lätist,“ selgitas Truuverk. Ta lisas, et selle koerlibliklaste sugukonda kuuluva liblika levimist Lätist Eestisse võis oodata. „Lätis on kirju-tumesilmik muutunud juba tavaliseks ja levimine põhja poole oli vaid aja küsimus. Sellele aitas kindlasti kaasa ka harjumatult soe suvi.“

Tartu Ülikooli entomoloogia õppetooli teadur Erki Õunap ütles, et Kesk- ja Lõuna-Euroopas levinud liigi jõudmine Eestisse on seotud kliimamuutusega. Üha uuesti kordub sama muster: lõuna pool Lätis ja Leedus leitud haruldane liik muutub seal üha tavalisemaks ja leitakse lõpuks ka meilt. „Suur hulk lõpuks Eestist leitud liike on siia ka püsivalt elama asunud. Usun, et kirju-tumesilmikuga läheb samamoodi,“ kommenteeris Õunap.

Erakordseks teeb praeguse leiu asjaolu, et tegu on päevaliblikaga. Uusi liblikaliike, nii suur- kui ka pisiliblikaid, lisandub Eesti faunasse peaaegu igal aastal, kuid enamik neist on hämarikuliblikad. Eestis teadaolevast umbes tuhandest suurliblikaliigist on 114 päevaliblikad.

Eelmine Eestis avastatud päevaliblikas oli tutt-kasspunnpea (Carcharodus flocciferus), kes leiti Eesti lõunapiirilt 1995. aastal.

Kirju-tumesilmiku leid on kantud eElurikkuse andmebaasi.

Lisateave: Andro Truuverk, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi peaspetsialist, 514 1268, andro.truuverk@ut.ee