Tartu ülikool toob Eestisse radiatsioonifüüsika tippteadlased

25. septembrini toimub Tartu ülikoolis rahvusvaheline teaduskonverents, mis toob kokku radiatsioonifüüsika tippteadlased üle maailma. Konverentsil saavad 180 teadlast 30 riigist osa uusimatest valdkonna arengutest, sh materjalidest, tehnoloogiatest ja rakendustest, millel on oluline roll meditsiinis ning ühiskonnas.

„Luminestsentsi detektorite ja ioniseeriva kiirguse muundurite konverents“ (LUMDETR 2015) on üle kolme aasta toimuv teadusürituste seeria. See loodi vajadusest foorumi järele, kus osaleksid füüsikud, keemikud, materjaliteadlased ning tehnoloogia poole esindajad, kes uusi teadmisi meditsiinis ja muudes valdkonnades ellu rakendavad. Seda initsiatiivi toetas Eesti ja Läti füüsikute kõrge kompetents ning pikaajalised traditsioonid luminestsentsinähtuste uurimisel rahvusvahelisel tasemel.

Seekordsest, juba üheksandat korda toimuvast konverentsist võtab osa 180 teadlast 30 riigist, et esitada oma värskeid uurimistulemusi ning saada osa uusimatest arengutest. Viie päeva jooksul toimub 15 sessiooni, kus pööratakse tähelepanu peamiselt luminestsentsi fundamentaalnähtustele, mis on seotud radiatsiooni vastasmõjuga ainega, stsintillaatoritele ja dosimeetritele, mida kasutatakse radiatsiooni detekteerimiseks, ning protsessidele, mis toimuvad kiiritatud aines temperatuuri ja valguse mõjul.

Traditsiooniliselt on olulisel kohal ka uued materjalid ja tehnoloogiad: nanostsintillaatorid, õhukesed kiled ja keraamikad ning nende valmistamine. Järjest kasvavat rolli omavad rakendused meditsiinis ning ühiskonna turvalisuse kindlustamisel.

„Eriti hea meel on mul selle üle, et konverentsist võtab osa 50 doktoranti, tuleviku tegijad selles uurimisvaldkonnas. EAS poolt antud toetus konverentsile võimaldas kutsuda esinema maailma oma valdkonna juhtivad teadlased praktiliselt kõikidelt kontinentidelt. Nüüd on kõigil doktorantidel, nii Eestist kui ka mujalt võimalus vahetult suhelda ning saada tipptasemel konsultatsiooni oma teadusuuringutele,“ rääkis Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm, kes on konverentsi korralduskomitee üks eestvedajatest.

Kirm lisas, et ühtlasi on LUMDETR 2015 sellel sügisel juba teine konverents, mida korraldavad Tartu ülikooli füüsika instituudi teadlased, suurendades seeläbi ülikooli rahvusvahelist nähtavust.

Konverentsi korraldamist toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus „Rahvusvaheliste sündmuste ja konverentside toetamise“ programmist.

Lisainfo: Aleksandr Luštšik, tahkisefüüsika professor, Tartu ülikooli füüsika instituudi ioonkristallide füüsika labori juhataja, konverentsi eestvedaja, tel: 737 4619, e-post: aleksandr.lushchik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja