Rikkuse loengusari esitleb valemeid, mis avavad rikkuse

Rikkus on inimest alati köitnud, kuid selle tähendus on teadusvaldkondades erinev. Milles võiks avalduda rikkus reaalteadustest nähtuna? Oled oodatud 29. oktoobril kell 15 füüsika instituuti (Ravila 14c-A102) rikkuse loengusarja loengule „Valemid, mis avavad rikkuse“, kus teema üle juurdleb TÜ laineoptika professor Peeter Saari. Jälgi otseülekannet UTTV-st.

Loengu põhiteema on rikkus, mis avaneb mõne näitena ette võetava füüsikalis‐matemaatilise valemi taga. See avaneb muidugi alles siis, kui valemite‐võrrandite kood lahti muukida — mõista nende sisu ja osata neid lahendada.

Loengus aga ühtegi võrrandit ei lahendata ega kirjutata üldse matemaatilisi tuletusi. Seda rikkust, millest jutt, näidatakse pildiseeriate kaudu, millest paljud oma iluga pakuvad esteetilist naudingut ning mõni on ka hirmuäratav.

Sissejuhatuseks arutleb professor Saari küsimuste üle, nagu miks isegi kõrgharitud inimeste seas leiavad järgimist mitte ainult tõenduspõhisele meditsiinile alternatiivsed ravimeetodid, mille kuumim näide on MMS, vaid ka vastandumine teaduspõhisele maailmakäsitlusele üleüldse.

Lõpuks tutvustab ta füüsikaprojekte, mis õnnestumise korral kui just ei too lausa paradiisi Maa peale, siis vähemasti hoiavad ära meie planeedi muutumise põrguks.

Peeter Saari on läbi käinud kogu ametikohtade‐redeli kunagises teaduste akadeemia füüsika instituudis. TÜ laineoptika professor on ta 1997. aastast. Oma teadustegevust alustas ta keemilise füüsika ja kristallide optilise spektroskoopia alal ning ta on andnud panuse holograafia arendamisse.

Praegu loeb Saari Tartu ülikoolis kvantmehaanika ja kvant‐infotehnoloogia kursusi. Viimasel ajal uurib ta koos oma laboriga tavatute omadustega valgusväljasid, nende tekitamist ja rakendamist.

Lisainfo: Peeter Saari, TÜ laineoptika professor, akadeemik, tel: 737 5856, e-post: peeter.saari@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392