Kas isetehtud mask kaitseb?

Seoses koroonaviiruse levikuga ja hingamismaskide puudusega on kõlanud soovitus ise kodustest vahenditest kaitsemaske valmistada. Kui tõhusa kaitse annab kodustest materjalidest isetehtud mask? Tartu Ülikooli füüsikud tõdevad Delfi Fortes kahjuks, et mitte väga tõhusa.

Sellisele järeldusele jõudis Tartu Ülikooli füüsika instituudi keskkonnafüüsika labor, kui oli hinnanud koduste materjalide kõlblikkust aerosooliosakeste filtreerimiseks.

Labori juhataja ja keskkonnafüüsika professor Heikki Junnineni sõnul uuritakse tavapäraselt selles laboris atmosfääri aerosooliosakesi ja nende mõju tervisele ja kliimale - selleks on olemas rikkalik aparatuur ja oskusteave aerosooliosakeste genereerimises, separeerimises ning mõõtmises.

Hindamaks erinevate koduste materjalide võimet filtreerida õhust osakesi, püstitati aga eksperiment, mis võimaldas toota soovitud koostisega ja suuruses aerosooliosakesi ning neid läbi erinevate tekstiilide juhtida.

Loe katsete tulemustest täpsemalt Delfi Fortest...