Nanostruktuuride füüsika labor
Asukoht: W. Ostwaldi 1, Tartu
B-korpuse 2. korrus
Labori töötajad
Nanostruktuuride füüsika labor (NSFL) on oma uurimis- ja õppetöös spetsialiseerunud nanoteadustele, täpsemalt materjaliteadusele ja madaladimensionaalsete struktuuride füüsikale ning nende rakendustele.
Viimase aja uurimisteemad on seotud nanoosakeste ja lineaarsete nanostruktuuride (nanotraadid, -torud, -fiibrite jms.) erinevate omaduste karakteriseerimisele ja uute ning efektiivsemate sünteesimeetodite väljatöötamisele; nanosturktuuridel baseeruvate komposiitmaterjalide, funktsionaalsete pindade ning uute elektro-optitiliste materjalistruktuuride väljatöötamisega. Samuti pannakse suurt rõhku nanotoksikoloogia ja nanostruktuuride struktuuri ja mehaaniliste omaduste modelleerimise alastele uurimistöödele.
NSFL-i labori sisustus loob kõik eeldused maailmatasemel teadustöö läbiviimiseks. Laborisse viimaste aastate jooksul soetatud tipptasemel skaneerivad elektronmikroskoobid ja aatomjõumikroskoop võimaldavad viia läbi nanostruktuuride karakteriseerimist. Keemialaborisse soetatud sisustus ning kohapeal valmistatud seadmete abil on võimalik sünteesida ning modifitseerida erinevaid nanostruktuure.
![]() |
![]() |
NSFL-i uurimistöö on rajatud mitmekülgsele koostööle erinevate ülikoolide ning ettevõtetega Eestis ja välismaal. NSFL taotleb oma tegevuses tasakaalu läbiviidavate fundamentaal- ja rakendusuuringute mahus. Nii tegeldakse institutsionaalse uurimistoetuse „Struktuuritundlikud interaktsioonimehhanismid funktsionaalsetes materjalides nanoskaalas“ raames valdavalt nanotehnoloogia-alaste fundamentaaluuringutega. Teisalt on NFLS seotud teaduste tippkeskuse „Teadmistepõhise ehituse tippkeskus“ projektiga, mis tegeleb hoonete ning ehitatud piirkondade energia-ja ressursitõhususega, rakendades selleks uudseid materjale ja tehnoloogiaid sh nanotehnoloogiat. Lisaks on ka mitmeid väiksema mahuga nanotehnoloogi-alaseid projekte, millest mõned on seotud otseselt firmade jaoks laboratoorsete uuringute läbiviimisega.
Teadus- ja arendustegevuse kõrval tegeletakse NSFL-is intensiivselt nanotehnoloogia-alase õppetööga. NSFL haldab Tartu Ülikooli nanotehnoloogia õppekava ning nanoteaduste alal juhendatakse nii põhi- kui ka kraadiõppureid.
Institutsionaalselt kuulub NSFL oma 11 töötajaga Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna füüsika instituudi koosseisu.
Uurimistööde läbiviimist on toetanud Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu.